W rodzinie franciszkańskiej:
Bł. Łukasz Belludi, uczeń św. Antoniego, kapłan z I Zakonu (ok. 1195-1285)
Urodził się około 1195 r. w Padwie. Latem 1220 r. św. Franciszek wybudował mały klasztor przy kościółku Najświętszej Maryi Panny w Arcelli. Tam właśnie bł. Helena Enselmini poprosiła o habit klarysek, a młody kapłan Łukasz Belludi o habit braci mniejszych.
Przez 7 lat Łukasz żył w Arcelli jako apostoł Słowa Bożego, wiodąc życie umartwione. W tym czasie napisał swoje Sermones (Kazania), które znajdują się w wielu kodeksach. W 1227 r. spotkał się ze św. Antonim z Padwy, który zostawszy ministrem prowincjalnym, wybrał sobie do pomocy o. Łukasza. Był ze św. Antonim w Rzymie, gdy ten głosił w Wielkim Poście kazania przed papieżem Grzegorzem IX. Brał udział w kapitule generalnej w 1230 r., kiedy przeniesiono relikwie św. Franciszka z kościoła św. Jerzego do nowo wybudowanej bazyliki pod jego wezwaniem. Gdy św. Antoni podupadał na zdrowiu, zawsze mu towarzyszył, aż do jego śmierci dnia 13 VI 1231 r.
Łukasz Belludi zmarł w 1285 r. Miał 90 lat, z czego 65 przeżył w Zakonie Braci Mniejszych.
Papież Pius XI dnia 18 V 1927 r. zatwierdził jego kult.
w Kościele Powszechnym:
Na górze Senario pod Florencją siedmiu założycieli zakonu serwitów. W rodzinnym mieście założyli zrazu pobożną konfraternię, ale gorliwość i zamiłowanie do samotności sprawiły, że po pewnym czasie usunęli się z Florencji. Mieli żywą cześć do Matki Najśw. i za Jej to natchnieniem zdecydowali się w r. 1233 na założenie nowego zakonu. Późniejsze legendy nieco zaciemniły jego początkowe dzieje i dlatego też nie wiemy zbyt wiele o jego założycielach. Dla tych samych powodów kanonizował ich dopiero papież Leon XIII (1887).
W Chuain Eidnech (Clonenagh), w Irlandii, św. Fintana, opata, który w kraju ojczystym uchodzi za patriarchę wszystkich mnichów. Przypisywano mu też niektóre staroirlandzkie pisma. Zmarł w r. 603. Jest jednym z najlepiej zaświadczonych świętych staroirlandzkich.
W Anechy, w północnej Francji, św. Sylwana. Był jednym z tych biskupów-wędrowców, którzy tak wiele zdziałali dla dzieła ewangelizacji tych czasów. Zmarł około r. 715.