W rodzinie franciszkańskiej:
Bł. Bernardyn z Feltre, kapłan z I Zakonu (1439-1494)
Urodził się w 1439 r. w Feltre (Włochy) jako pierworodny syn Donata Tomitana i Korony z Rambaldonich. 14 V 1456 r. w Padwie wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Nader utalentowany językowo, w wieku 11 lat czytał i pisał po łacinie Studiował prawo w Padwie. Po ukończeniu teologii w Wenecji przyjął święcenia kapłańskie w 1463 r. Od 1469 r. do końca życia mimo wątłego zdrowia jako niestrudzony kaznodzieja przemierzał środkowe i północne Włochy, często pieszo i boso.
Wszystkimi siłami zwalczał lichwę. Wielokrotnie grożono mu, bito, a nawet zamierzano zabić Czynili to lichwiarze Nazywał sam siebie ?maleńkim? (był niski), ale gdy przemawiał, wydawało się, że to wulkan. Ojcu Bernardynowi nie wystarczało przemawiać, upominać, nauczać.
Ojciec Bernardyn głosił misje i rekolekcje wielkopostne w głównych miastach włoskich. Jego kazania ściągały tłumy wiernych. Mówił żywo, nawiązując dialog ze słuchaczami. Posługiwał się dowcipami, ganił obyczaje kobiet, wytykał niesprawiedliwość, tępił lichwę, zachęcał do przyjmowania sakramentów św. i do nabożeństwa do Matki Bożej. Zmarł w Pawii 28 IX 1494 r. Papież Innocenty X zatwierdził jego kult 13 IV 1654 r.
Również 28 września Bł. Fidełis z Puzol, brat i męczennik z I Zakonu (1856-1936)
Marian Climent Sanchis urodził się 81 1856 r. w Puzol, w diecezji Walencja (Hiszpania), w pobożnej rodzinie Mariana Climenta i Marianny z domu Sanchis. Wcześnie osierocony przez rodziców, został powierzony opiece ciotki ze strony matki, Józefy Sanchis, która zapewniła mu chrześcijańskie wychowanie. Odbył służbę wojskową, uczestnicząc nawet w wojnie karolińskiej. Po jej zakończeniu wstąpił do zakonu Kapucynów, przyjmując habit jako brat zakonny; rok później złożył śluby czasowe 14 VI1881 r., a następnie wieczyste 17 VI 1884 r.
Postać brata Fidelisa jest charakterystyczna dla wielu świętych kapucyńskich braci; to iż wstępowali do zakonu w wieku dojrzałym, nie oznaczało jednak, by ich powołanie było owocem młodzieńczych szaleństw. Jako niezmordowani pracownicy poświęcali się przez długie lata w funkcji furtiana, kwestarza, ogrodnika, zakrystianina, kucharza… Poza tym odznaczali się silną wiarą, głęboką modlitwą, szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej, posłuszeństwem, cichością i surową pokutą.
Dnia 27 IX 1936 r. został aresztowany przez członków miejscowego komitetu pod pretekstem odprowadzenia do przytułku w Sagunto. Wywieziono go jednak poza miejscowość i zamordowano. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 11 III 2001 r. w Rzymie w grupie 233 męczenników hiszpańskich.
W Kościele Powszechnym:
W Pradze Czeskiej św. Wacława, męczennika. Po wczesnej śmierci ojca wychowywała go babka, św. Ludmiła. Nie znamy niestety natury i rozwoju rozmaitych konfliktów, które doprowadziły najpierw do śmierci tej ostatniej, a następnie do bratobójstwa. Prawdopodobnie Wacław jako panujący miał za sobą niektórych panów czeskich, a przeciw silną opozycję o tendencjach odśrodkowych oraz tradycyjno-pogaóskich. Zginął w Starym Bolesławcu w r. 929 lub 935. Jego szczątki przeniesiono potem do Pragi i otoczono czcią należną męczennikom. Poświęcono mu też kilka utworów hagiograficznych. Jego kult wcześnie dotarł na ziemie polskie.
W Fuldzie, w Niemczech, św. Lioby, benedyktynki. Była krewną św. Bonifacego i na jego wezwanie przybyła z Anglii wspierać go w pracy misyjnej. Została najpierw ksienią w Bischofsheim. Zmarła około r. 782 w Schornsheim koło Moguncji. Pochowano ją w pobliżu wielkiego misjonarza i męczennika. Ostała się cząstka ich wzniosłej korespondencji.
W Salzburgu, na pograniczu Austrii i Bawarii, św. Tymona, biskupa. Wychowywał się w klasztorze w Niederalteich. Arcybiskup Salzburga wezwał go na opata do swego miasta. W czasie walk o inwestyturę musiał uciekać. Przebywał wówczas w opactwie w Hirsau. Potem wrócił do Salzburga, gdzie w r. 1090 wyniesiono go na stolicę arcybiskupią. Gdy książę Bawarii przeszedł do obozu cesarskiego, dostał się do niewoli. Uciekłszy z niej, przystał do krzyżowców. Zmarł prawdopodobnie w r. 1100. Wczesne legendy uważały go za męczennika.