W rodzinie franciszkańskiej:
Bł. Idzi z Asyżu, uczeń św. Franciszka, brat z I Zakonu (+1262)
Urodzony w Asyżu Idzi był jednym z pierwszych uczniów św. Franciszka. Był człowiekiem prostym, łagodnym, sympatycznym, zatopionym w Bogu. Wyrzekł się wszystkiego, co posiadał, i by całkowicie oddać się ubogiemu i pokornemu Jezusowi, poszedł za Franciszkiem. Kierowany duchem pobożności odbywał pielgrzymki do miejsc świętych i sanktuariów.
W Kościele Powszechnym
W Gnieźnie św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika. Urodzony w czeskich Libicach, wychowywał się w Magdeburgu. Ku czci tamtejszego biskupa przyjął jako drugie ? może na bierzmowaniu ? jego imię Adalbert i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. W r. 983 został biskupem Pragi. Nie mogąc się uporać z trudnościami tego urzędu, udał się do Rzymu i przy tej okazji związał się z benedyktynami na Aventynie oraz z wielu wybitnymi ludźmi stulecia. W pięć lat później widzimy go znów w Pradze. Przez jakiś czas pracował gorliwie, ale gdy zaprotestował przeciw zamordowaniu kobiety, szukającej w kościele azylu, a wrogie stronnictwo wzbudzało niepokoje, po raz drugi opuścił miasto. Zetknąwszy się w Italii z Ottonem III, zaczął myśleć o jakiejś akcji misyjnej. Z tym zamiarem przybył na dwór Bolesława Chrobrego, gdzie podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach. Z wiosną 997 r. ruszył tedy ku ujściu Wisły. Gdzie dokładnie dotarł, nie wiemy, dość że rychło spotkał się z wrogością. Gdy mimo to próbował kontynuować akcję, zabito go strzałami z łuku, a potem odcięto mu głowę i wbito ją na pal. Chrobry wykupił ciało i uroczyście pochował je w Gnieźnie. Był to tytuł, który walnie przyczynił się do ustanowienia metropolii. Trudno dziś orzec, czy Czesi zabrali w r. 1143 relikwie świętego, jak chce kronikarz Kosmas. Wojciech jest współ- patronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej.
W Diospolis św. Jerzego z Lyddy, męczennika. Wczesne i stosunkowo liczne przejawy oddawanej mu czci dobrze świadczą o jego krwawym boju za wiarę. Mimo to wiele o nim nie wiemy, a ten brak wiadomości zastąpiły legendy, nie pozbawione elementów pierwotnych, wschodnich. Do rozpowszechnienia czci przyczyniły się później wyprawy krzyżowe. Jerzy stał się patronem licznych miejscowości, korporacji i zawodów. W czasach nowszych za patrona obrali go sobie także skauci.
Pod Perugią bł. Idziego z Asyżu, jednego z pierwszych towarzyszy św. Franciszka. Wędrował do Compostelłi i Ziemi Świętej. W pustelni w Favaronne przeżył pierwsze ekstazy, po których nadszedł okres intensywnych doznań mistycznych. Młodszym przekazał wiadomości o zakonodawcy. Jego uwagi, zebrane przez rozmówców, stanowią tzw. Dicta Aurea, cenne świadectwo wczesnej mistyki franciszkańskiej. Zmarł w pustelni pod Perugią w r. 1262.