16 Wrzesień 2019 23:12
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Koniecznie zobacz
Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 1,446
Koncert Stinga
Oglądano 3,078
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,628
Ojcze nasz
Oglądano 2,397
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 3,907
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXIV tydzień zwykły

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XXIV tydzień zwykły

15 – 21 września 2019 r. 

1. W dniu dzisiejszym przeżywamy 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzony pod hasłem „Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4, 25). Niech będzie on dla nas nie tylko okazją do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za środki społecznego przekazu, ale także motywacją do szczerej refleksji nad sposobem naszego korzystania z nich.

2. W dniach 15-21 IX br. obchodzimy IX Tydzień Wychowania, ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski pod hasłem „Zamieszkać razem z Jezusem”. Otoczmy modlitwą wszystkich, którzy nas wychowywali, a także tych, za których wychowanie my sami jesteśmy w jakiś sposób odpowiedzialni.

3. Zachęcamy do włączenia się w modlitwę Nieszporów, które nasza wspólnota klasztorna celebruje w niedziele o godz. 18.30.

4. W ubiegłą niedzielę zebrano na tacę z przeznaczeniem na remonty i renowacje tutejszej świątyni sumę 3.523 PLN. Naszym dobroczyńcom za wszelkie wsparcie duchowe i materialne serdecznie dziękujemy!

5. We wtorek, 17 IX przypada święto patronalne tutejszej świątyni: uroczystość Stygmatów św. Franciszka, a także jubileusz 100-lecia powrotu franciszkanów do Stolicy. Program obchodów został wywieszony na plakatach i stronie internetowej. Tego dnia będzie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, jak również uczcić relikwie św. Biedaczyny.  

6. Dzień 17 września to także 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich ofiarach Golgoty Wschodu. Prośmy również, by trudne i nierozwiązane dotąd kwestie wspólnych dziejów polsko-rosyjskich mogły doczekać się sprawiedliwego i zgodnego z historyczną prawdą rozstrzygnięcia.

7. We środę w naszym kościele rozpoczną się doroczne rekolekcje dla członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Warszawskiego. Potrwają one do piątku włącznie. Ich program został wywieszony w gablotach w obu kruchtach świątyni. Poprowadzi je o. Edward Mastalerek. Do udziału w nich wszystkich gorąco zapraszamy.

8. W najbliższym tygodniu w liturgii będziemy ponadto obchodzić:
-     w środę – św. Stanisława Kostkę, zakonnika;
-     w czwartek – święto św. Józefa z Kupertynu, zakonnika;
-     w piątek – wspomnienie świętych męczenników koreańskich: Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy;
-     w sobotę – święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty.

9. W przyszłą niedzielę – w ramach świętowania 100-lecia powrotu franciszkanów do Stolicy – zapraszamy na dwa ciekawe wydarzenia artystyczne: o godz. 14.00 odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry „Warsaw Camerata a’ la Carte” pod dyrekcją p. Pawła Kos-Nowickiego, w czasie którego będą wykonywane utwory Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha i Piotra Czajkowskiego; natomiast o godz. 20.00 w ramach cyklu „Organy Śródmieścia” będzie można wysłuchać kompozycji organowych Feliksa Nowowiejskiego, Felice Morettiego, Aleksandra Gulimanta i innych w wykonaniu p. Przemysława Kapituły. Wstęp wolny!

10. Także za tydzień na swoim spotkaniu formacyjnym zgromadzą się członkowie grupy Rycerstwa Niepokalanej. Początek na Eucharystii o godz. 11.30.

11. Przypominamy, że została przywrócona niedzielna Msza św. o godz. 7.00 rano.

12. Osoby obdarzone słuchem muzycznym, które chciałby włączyć się w animowanie liturgii śpiewem informujemy, że próby chóru posługującego w naszym kościele odbywają się w środy od godz. 18.45 w sali przy zakrystii.

13. W zakrystii są do nabycia publikacje katolickie i dewocjonalia. Można też zamawiać intencje mszalne.

 

 

św. Jan Chryzostom

Jerzy Szyran OFMConv

 Kościół domowy w nauczaniu św. Jana Chryzostoma


      Stoimy w przededniu rozpoczęcia w Rzymie synodu biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie, które dziś przezywają wielki kryzys swej tożsamości i zatraty swego pierwotnego powołania. Dla wielu bowiem osób małżeństwo stało się sposobem na życie (ucieczką z domu, spędzaniem czasu we dwoje), nie zaś powołaniem, zadaniem i środkiem zbawienia. Rodzina zaś w dalszej konsekwencji instytucją społeczną, w ktorej miłość, poświęcenie i odpowiedzialność za siebie coraz częściej są towarami deficytowymi. Stąd też warto sięgnąć do źródeł chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny.

     Jednym z wielu piewców świętości małżeństwa i rodziny, był św. Jan Chrystostom, który swoim nauczaniem dał podwaliny pod współczesne rozumienie rodziny jako Kościoła – wspólnoty wiary, miłości i modlitwy

 

Jan Chryzostom, biskup i doktor Kościoła

     Jan urodził się ok. 349 r. (jak uważają katolicy) lub ok. 347 r. (jak podają prawosławni) w Antiochii, ówczesnej metropolii prowincji syryjskiej, jednym z największych miast świata.

 Dzieciństwo i młodość

     Pochodził z możnej rodziny. Jego ojciec był oficerem cesarskim. Ponieważ Jan wcześnie stracił ojca, wszechstronne wykształcenie zapewniła mu matka. U jej boku wiódł życie na pół mnisze. Rozczytywał się w klasykach i uczył się ich na pamięć. Lubił jednak także rozrywkę i nie gardził młodzieńczymi figlami. Chrzest przyjął dopiero, gdy miał 20 lat. To był punkt zwrotny w jego dotychczasowym życiu.

 Kapłan i biskup

     Jan wstąpił do stanu duchownego. Jako lektor uczestniczył w służbie liturgicznej u boku biskupa Antiochii, Melecjusza. Jednak po śmierci matki (372) opuścił Antiochię i udał się na pustkowie, by tam prowadzić życie ascetyczne. W grocie spędził 4 lata. Zbyt surowe życie tak dalece nadwyrężyło mu zdrowie, że musiał opuścić pustynię. Powrócił więc do Antiochii, gdzie ponownie pełnił obowiązki lektora (378), a potem diakona (381). Święcenia kapłańskie przyjął w r. 385, gdy miał już ok. 36 lat.

100- lecie powrotu

Film Miłość i Miłosierdzie

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
    XXIV Niedzielę zwykłą

  Intencje 15 -21.09.2019.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   w int. o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto