11 Grudzień 2016 04:09
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Rok Życia Konsekrowanego
  Rozpoczęcie Roku Życia
   Konsekrowanego

  List Papieża Franciszka
  List na rozpoczęcie
   roku życia
   konsekrowanego

  Życie Konsekrowane
  Urbis et orbis
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianneya

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Koncert Stinga
Oglądano 1,139
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 1,131
Ojcze nasz
Oglądano 948
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 1,570
Potęga słow
Słowa które mogą zmienić twoją sytuacje
Oglądano 1,805
ANATOMIA ŚWIECY Zamyślenia adwentowe cz. 3

o. Jerzy Szyran

ANATOMIA ŚWIECY Zamyślenia adwentowe

Jak świeca MP3  

Na spoczywającym u stóp ołtarza wieńcu, kolejno, w każdą niedzielę adwentu zapali się jedna świeca, wyznaczając czas czterech tygodni oczekiwania na spotkanie z nowo narodzonym Jezusem. To czas czuwania i przygotowywania ścieżek Panu, który gdy nadejdzie o pierwszej czy o trzeciej straży, chce nas znaleźć przygotowanych[1]. Zamyślenia adwentowe mają pomóc w odnalezieniu tego jedynego Światła, pośród wielu świateł współczesnego świata, które prowadzą do nikąd.

SACRIFICIUM

     Świeca paląc się, podlega nieustannie procesowi spalania. Każdy dzień jej używania, zbliża ją do całkowitego zniszczenia, założenia z siebie całopalnej ofiary (sacrificium). Podobnie człowiek rozpalony wewnętrznym światłem, spala się aż do całkowitej zatraty siebie.

 Kruchość życia

     Miarą naszych dni jest siedemdziesiąt lat. Gdzież się podział tysiąc łat? Zostaliśmy ograniczeni do siedemdziesięciu lat, albo najwyżej do lat osiemdziesięciu. Jeśli żyjemy dłużej, to nie jest to już życie, lecz śmierć. A u silniejszych, lat osiemdziesiąt. Czy zdarzyło ci się spotkać zdrowego osiemdziesięciolatka? Przysłowie greckie mówi: «Starość sama jest choro­bą». A co nadto, to trud i boleść. Wszystkie następne lata, to nie życie, lecz boleść”[1]. Życie ludzkie jest ciągłym zmierzaniem do unicestwienia – człowiek spala się i ginie. Należy zatem nadawać głębszy sens naszemu spalaniu się, by nie pozostał z nas jedynie ogarek.

 Umieranie dla siebie

„Żyję, nie żyjąc w sobie,
Nadziei skrzydła rozwieram,
Umieram, bo nie umieram!
Ja już nie żyję w sobie,
Bez Boga żyć nie mogę!
Bez Niego i bez siebie
Jakąż odnajdę drogę?
Miast życia - tysiąc śmierci! -
W głębię życia się wdzieram,
Umieram, bo nie umieram!
To życie, którym żyję,
To zaprzeczenie życia,
To ciągłe umieranie!
Aż pójdę do zdobycia
Ciebie, mój Boże!”[2].

          Ciągłe umieranie – spalanie się, jak adwentowa świeca, owocuje. Człowiek, który nie jest zdolny do ponoszenia ofiar miłości,  zatrzymuje się jedynie w perspektywie tego życia i nie jest w stanie otworzyć się na wartości wieczne[3]. Umierać zatem oznacza ciągłe przechodzenie na wyższe płaszczyzny życia wewnętrznego, by w końcu ulecieć na miejsce przygotowane przez Boga.

 Walka o życie

     Dziś człowiek pojmuje życie jako okres, którego miarą są daty narodzin i śmierci. „Potem” jest wielką watpliwością. Stąd też w świecie rozgrywa się nieustanna walka o życie, o jego jakość, długość i atrakcyjność. Smak życia mierzony jest chwilą obecną.

Spalająca się świeca adwentowa uświadamia nam przemijalność, a jednocześnie jej strzelajacy w górę płomień ukazuje właściwy kierunek i sens, jaki człowiek winien nadawać swojemu życiu. Walka zatem o życie, choć rozgrywa się „tu i teraz”, toczy się o życie, które nie ma granic czasu i przestrzeni[4].

 


[1] Orygenes, Homilie do księgi Psalmów, 19, 10.

[2] Jan od Krzyża, Żyję, nie żyjąc w sobie, 1.

[3] „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12,24).

[4] „Potem mówił do wszystkich: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa. Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie? Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w swojej chwale oraz w chwale Ojca i świętych aniołów” (Łk 9,23-26).

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III tydzień Adwentu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III tydzień Adwentu
11 – 17 grudnia 2016

 1. Ofiary zbierane w obecną, drugą niedzielę miesiąca, zostaną przeznaczone na remonty i wyposażenie tutejszej świątyni. Za wszelkie wsparcie wszystkim ofiarodawcom już teraz gorąco dziękujemy! Przy tej okazji informujemy, że zapowiadana przebudowa placu przed kościołem i założenie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, zostaną wykonana na wiosnę przyszłego roku.

2. Przypominamy, że dzisiaj upływa termin składania prezentów w ramach akcji „świąteczna paczka”. Prosimy o przynoszenie ich do zakrystii kościoła.

3. Dziś na Mszy św. o godz. 13.00 gromadzą się członkowie Bractwa św. Antoniego. Bezpośrednio po liturgii odbędzie się spotkanie formacyjne w sali klasztornej.

4. Przez cały okres Adwentu zapraszamy w dni powszednie na Msze św. roratnie o godz. 6.30. Przypominamy o zabraniu ze sobą lampionów lub świec.

5. We wtorek, 13 grudnia, przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W naszych modlitwach pamiętajmy o wszystkich ofiarach tamtych tragicznych dni.

6. Tego dnia ponadto zapraszamy czcicieli św. Antoniego z Padwy na Msze święte o godz. 1000 i 1900.

7. W piątek o godz. 8.45 zostanie odprawiona Eucharystia w intencji nauczycieli i uczniów z pobliskiej Szkoły dla Dzieci Słabosłyszących. Po niej uczniowie zapraszają na godz. 10.00 do szkoły przy ul. Zakroczymskiej 6 na jasełka, po których zostaną wręczone prezenty przygotowane w ramach akcji „świąteczna paczka”.

8. W nadchodzącym tygodniu w liturgii będziemy wspominać:
-     we wtorek – św. Łucję, dziewicę i męczennicę;
-     we środę – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

9. W przyszłą niedzielę 18 XII o godz. 15.00 zostanie odprawione specjalne nabożeństwo pokutne, połączone z katechezą oraz spowiedzią indywidualną. W ten sposób pragniemy wyjść naprzeciw osobom poszukującym pomocy w gruntowniejszym przygotowaniu się do przeżycia sakramentu pojednania przed nadchodzącymi świętami.

10. Także za tydzień na swoim comiesięcznym spotkaniu gromadzą się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Początek na Mszy św. o godz. 11.30. O godz. 14.00 tercjarze zapraszają na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, która zakończy się Nieszporami o godz. 15.00.

 

Koncert

Roraty

Roraty

Wszystkich Sympatyków naszej świątyni zachęcamy do uczestnictwa w adwentowych Mszach św., pamiętajmy, że adwent to czas wielkiej pracy nad sobą, aby dobrze przygotować się na przyjście Chrystusa. Zachęcamy również do przygotowywania lampionów, które rozświetlą mroki ciemnej nocy. Roraty odprawiane będą o godz. 6.30 od poniedziałku do soboty.

Zapraszamy ojcowie Franciszkanie

Grzechy Pokoleniowe

Dokument w pdf

Film o Maksymilianie Kolbe

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
    III tydzień Adwentu

  Intencje 11.12-17.12
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto