16 Lipiec 2019 17:10
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Koniecznie zobacz
Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 1,340
Koncert Stinga
Oglądano 2,980
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,530
Ojcze nasz
Oglądano 2,319
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 3,785
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XV tydzień zwykły

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XV tydzień zwykły
14 – 20 lipca 2019 

1. W miejscowym kościele parafialnym przy ul. Przyrynek 2 trwa ogólnowarszawska Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej. Jej program jest wywieszony w gablotach przy wejściu do świątyni.

2. Ofiary zbierane w dniu dzisiejszym podczas Mszy świętych zostaną przeznaczone na remonty i konserwacje tutejszej świątyni. Obecnie trwają prace renowacyjne przy odnowieniu ołtarza św. Maksymiliana. Rozpoczęliśmy też oczyszczanie z krypt pod kościołem. Wszystkim ofiarodawcom wspierającym nas duchowo i materialnie składamy serdeczne podziękowania!

3. W nadchodzącym tygodniu w liturgii uczcimy:
-        w poniedziałek – św. Bonawenturę, biskupa i doktora Kościoła;
-        we wtorek – NMP z Góry Karmel;
-        w czwartek – św. Szymona z Lipnicy, prezbitera.

4. W najbliższą środę o godz. 20.00 odbędzie się kolejny z koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Jana Sebastiana Bacha. Szczegółowy program poszczególnych koncertów w lipcu i sierpniu jest rozpisany na plakatach wywieszonych w kruchtach świątyni.

5. W czwartek na Eucharystii o godz. 19.00 będziemy modlić się w intencji o. Mariana Jarząbka, który decyzją przełożonych zakonnych – po 22. latach posługi w Warszawie – przenosi się do klasztoru w Miedniewicach.

6. W zakrystii kościoła można nabyć publikacje katolickie, a także zamawiać intencje mszalne.

15 lipca

wspominamy
 W rodzinie franciszkańskiej:
Św. Bonawentura z Bagnoregio,
biskup, kardynał i seraficki Doktor Kościoła z I Zakonu (1221-1274). Jan Fidanza, syn medyka Jana i Marii z domu Ritello, urodził się w 1221 r. w Bagnoregio koło Orvieto (Włochy). W dzieciństwie poważnie zachorował i wtedy matka zaniosła go do św. Franciszka, który miał powiedzieć: o buona ventura (o dobra, szczęśliwa przyszłości). Sam św. Bonawentura wyznaje, że za przyczyną św. Biedaczyny został uzdrowiony: „Przecież dzięki jego wstawiennictwu i zasługom zostałem wyrwany z objęć śmierci jeszcze w dziecięcym wieku, jak to świeżo zachowuję w pamięci”. Jako młodzieniec wstąpił do zakonu św. Franciszka, a pod kierunkiem franciszkanina Aleksandra z Hales, Jana z La Rochelle, Wilhelma z Melitony i Odona Rigauda zdobył taką wiedzę na Uniwersytecie Pary-skim, że sam sięgnął po wawrzyn mistrza, wykładając i komentując Piotra Lombarda. Wpłynął na rozwój studiów wśród współbraci. Z głęboką i rozległą wiedzą łączył naśladowanie św. Franciszka w życiu zakonnym przez pokorę, łagodność, wzgardę dla dóbr doczesnych, gorącą miłość do Ukrzyżowanego i do Matki Bożej. 2 II 1257 r. został wybrany generałem zakonu. Posługę tego urzędu pełnił przez 17 lat z niezwykłą mądrością i roztropnością. Bronił w Paryżu na uniwersytecie zakonów żebrzących. Na Alwerni napisał Itinerarium mentís ad Deum.  23 V 1273 r. papież Grzegorz X mianował o. Bonawenturę kardynałem  biskupem Albano. Sakry biskupiej udzielił mu sam papież 11 XI 1273 r. Był jednym z najbliższych doradców papieża i organizatorów II Soboru Lyońskiego. Zmarł w klasztorze Franciszkanów w Lyonie 15 VII 1274 r. i tegoż dnia pochowano go w zakrystii starego klasztoru franciszkańskiego. 13 IV 1482 r. papież Sykstus IV ogłosił Bonawenturę świętym, a Sykstus V zaliczył go w 1488 r. w poczet Doktorów Kościoła.

16 lipca

wspominamy
W rodzinie franciszkańskiej:
Wspomnienie dnia kanonizacji św. Franciszka (1228). Grób św. Franciszka zakwitł cudami: niewidomi, chromi, głusi, niemi, paralitycy, dotknięci jakąkolwiek chorobą uzyskiwali nagle zdrowie ciała, a duszom wracało światło wiary i moc do wewnętrznego odnowienia w duchu Ewangelii. We wszystkich częściach świata opiewano chwałę świętego. Brakowało jedynie tego, by Kościół położył pieczęć, potwierdzając wyniesienie na ołtarze. 19 III 1227 r. po starym i czcigodnym papieżu Honoriuszu III na tron papieski jako Grzegorz IX wstąpił kardynał Hugolin, który był przyjacielem i doradcą świętego, kardynałem protektorem Zakonu Braci Mniejszych; tym, który lepiej niż inni rozumiał i wspierał ruch franciszkański. Jemu to Opatrzność Boża zarezerwowała zaszczyt kanonizowania Franciszka. 2 VII1228 r. papież Grzegorz IX przybywszy z Pemgii do Asyżu, wpisał uroczyście imię Franciszka do katalogu świętych, w czasie gdy odprawiał na jego cześć pontyfikalną Mszę św. na placu św. Jerzego.

Wakacje

Gdzie spotkać Boga na wakacjach?

      „Wakacje, znowu są wakacje, na pewno mam racje, wakacje znowu są” – ten fragment znanej piosenki kabaretu OTTO, uświadamia nam, że już przyszedł czas, by choć na chwilę opuścić ciasne i duszne ulice Warszawy i wyjechać w przestrzeń, pełną zieleni, świeżego powietrza i szumu górskiego strumienia. Jednak wakacje dla chrześcijan nie mogą być bezmyślnym oddawaniem się urokom lat, lecz winny być innym, niż zazwyczaj spotkaniem z Bogiem. Nie zapominając o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii, ruszamy w teren, by szukać Boga.

 1. Zachwyt pięknem świata

     Tylko człowiek nierozumny nie stawia sobie pytań i nie szuka na nie odpowiedzi. Cała przyroda jest księgą, która opowiada chwałę Boga. Emerytowany już profesor dogmatyki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie raz na egzaminach zadawał swoim studentom pytanie, wskazując na stojący na parapecie okna kwiat: Co ci ten kwiatek mówi o Bogu? Stojąc wobec każdej żywej istoty trzeba zadać sobie pytanie o jej początek.

 1.1.Skąd to piękno świata?

     Podobne pytanie zadał kiedyś św. Tomasz z Akwinu i tak powstało słynnych „Pięć dróg”, które wychodząc z różnych przymiotów stworzeń, odnajdują ich przyczynę sprawczą w Bogu. „Pięć dróg” św. Tomasza z Akwinu jest zatem pewną ilustracją, że człowiek może siłą swego rozumu odkryć istnienie Boga. Zdanie to doskonale koresponduje z myślą św. Pawła: „od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty — wiekuista Jego potęga oraz bóstwo — stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła” (Rz 1,20).

 

Festiwal Jana Sebastiana Bacha

Film Miłość i Miłosierdzie

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
    XV Niedzielę zwykłą

  Intencje14 -20,07.2019.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   w int. o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto