10 Grudzień 2018 06:10
Klasztor
  Wspólnota
  Zmarli Bracia
  Lokalizacja
Kościół i Sanktuarium
  Historia
  Zabytki
  Św. Franciszek
   z Asyżu

  Św. Antoni z Padwy

Współnoty i grupy
  Franciszkański Zakon    Świeckich
  Bractwo,
   św. Antoniego
  Grupa Biblijno-    modlitewna
  Rycerstwo    Niepokalanej
  Szkoła Ewangelizacji    Niepokalanej
  Żywy Różaniec
Warto wiedzieć
  Klauzula sumienia
  Być Kobietą
  Mężczyzną być
  Anastazis
  Świętość życia
  Miłość
  Namaszczenie Chorych
  Trójca Święta
  Eucharystia-
   szkoła życia
   małżeńskiego

  In vitro
  Jak zrozumieć
    współczesny świat?

  Kapłaństwo św. Jana
   Marii Vianney'a

Jan Paweł II
  Miłość oblubieńcza
  Dekalog Jana Pawła II
Franciszkanie
  Klasztory
  Prowincja i jej dzieła
  Kościelne
  Ciekawe

Koniecznie zobacz
Do posłuchania
Play
Najnowsze filmy
Kolęda Warszawska
Oglądano 906
Koncert Stinga
Oglądano 2,561
Hymn Światowych dni Młodzieży Kraków 2016
"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Kraków 2016
Oglądano 2,220
Ojcze nasz
Oglądano 2,020
POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
łańcuch pomocy
Oglądano 3,291
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II tydzień Adwentu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II tydzień Adwentu
9 – 15 grudnia 2018 

1. W obecną niedzielę w Kościele polskim obchodzimy XIX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie katolików w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Stąd też po Mszach świętych zbierane są ofiary do puszek na rzecz naszych braci i sióstr w wierze.

2. Przypominamy, że w dniu dzisiejszym upływa termin składania prezentów w ramach akcji „świąteczna paczka”. Osoby, które podjęły się przygotowania prezentu dla konkretnego dziecka, prosimy o przyniesienie go do zakrystii. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w ten szczególny dar serca!

3. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę będą przeznaczone na remonty i wyposażenie tutejszej świątyni. W minionym tygodniu udało się wreszcie usunąć przeciek w dachu nad nawą od ul. Franciszkańskiej. Powoli dobiega końca renowacja ołtarza Miłosierdzia Bożego. Czynimy przygotowania do założenia przyłącza gazowego do nowej instalacji grzewczej kościoła. Wszystkim dobroczyńcom wyrażamy naszą szczerą wdzięczność!

4. Zachęcamy do udziału w Mszach św. roratnich, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 6.30 przez cały okres Adwentu. Prosimy o zabieranie ze sobą lampionów lub świec.

5. Czcicieli św. Antoniego zapraszamy we wtorek na Msze św. o godz. 10.00 i 19.00.

6. Próby chóru posługującego w naszym kościele odbywają się w środy od godz. 18.30 w sali przy zakrystii. Chętnych zapraszamy.

7. W czwartek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W naszych modlitwach pamiętajmy o wszystkich ofiarach tamtych tragicznych dni. 

8. W tym tygodniu w liturgii będziemy wspominać:
-        w czwartek – św. Łucję, dziewicę i męczennicę;
-        w piątek – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

9. Za tydzień na swoim comiesięcznym spotkaniu gromadzą się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. O godz. 14.00 tercjarze zapraszają na wspólną adorację Najśw. Sakramentu, która zakończy się Nieszporami o godz. 15.00.

10. Zwracamy się z prośbą o nieodkładanie Sakramentu pokuty i pojednania na ostatnie dni przed świętami. Posługujemy w konfesjonałach na wszystkich Mszach świętych, a także poza nimi w dni powszednie między godz. 15.20 a 19.00.

11. W zakrystii można nabyć dewocjonalia, kartki świąteczne, opłatki i świece „Caritas” na stół wigilijny, a także zamawiać intencje mszalne.

10 grudnia

wspominamy:
W rodzinie franciszkańskiej:
Bł. Engelbert Kolland, kapłan i męczennik z I Zakonu (1827-1860).
Urodził się 21 IX 1827 r. w Ramsau (Austria) jako piąte z sześciorga dzieci Kajetana Kollanda i Marii ze Sporerów. Na chrzcie św. otrzymał imię Michał. Rodzice Michała, ludzie ubodzy, na lato pozostawiali dzieci u niejakiej Marii Brugger i udawali się do pracy do Styrii. Dzieci znajdowały się w dobrej szkole Marii Brugger, która wychowywała ich na gorliwych chrześcijan. Michał z natury był bardzo żywy i niespokojny, ale kiedy się modlił, wydawał się świętym. Arcybiskup z Salzburga podczas wizyty w Zell poznał młodego Michała i przyjął go bezpłatnie do seminarium. Po 4 latach pobytu tam został zwolniony z racji swego zbyt żywego charakteru. Powróciwszy do domu, przez cały rok pracował razem z ojcem. Następnie kontynuował naukę i studia, odczuwając w sercu tajemniczy głos, który wzywał go do służby Bożej. Pewnego dnia spotkał przypadkiem na drodze grupę młodych nowicjuszy franciszkańskich. Uważnie się im przyjrzał i uderzyły go ich radość i serdeczność Zwróciwszy się do kolegów, powiedział: „Wnet będę jako jeden z nich!”. Dotrzymał słowa. Po kilku miesiącach przyjął habit braci mniejszych i imię Engelbert. 22 XI 1850 r. złożył śluby zakonne. 13 VII następnego roku przyjął święcenia kapłańskie w Bolzano, a tydzień później odprawił Mszę św. prymicyjną. Po święceniach pracował jako koadiutor w parafii franciszkańskiej w Bolzano. W tym czasie uczył się języków (łacina, angielski, włoski, francuski, hiszpański i arabski). W ten sposób pod okiem o. Vergeinera, dawnego misjonarza w Ziemi Świętej, przygotowywał się do wyjazdu do Kustodii Ziemi Świętej. W 1855 r. przybył do Ziemi Chrystusa. Zlecono mu posługę w łacińskiej parafii w Damaszku pod okiem bł. o. Karmela. Z powodu jego gorliwości apostolskiej, serdeczności i pogody ducha wszyscy nazywali go: „Abuna Malak”, czyli „Ojciec Anioł”. Wkrótce naraził się muzułmanom, którzy starali się zmusić go do przyjęcia islamu. Ojciec Engelbert kategorycznie się sprzeciwił. Zginął 10 VII 1860 r. kilka-krotnie uderzony siekierą w głowę. Papież Pius XI beatyfikował go 10 X 1926 r.

ANATOMIA ŚWIECY Zamyślenia adwentowe cz. 2

o. Jerzy Szyran

ANATOMIA ŚWIECY Zamyślenia adwentowe

Jak świeca MP3  

 

    Na spoczywającym u stóp ołtarza wieńcu, kolejno, w każdą niedzielę adwentu zapali się jedna świeca, wyznaczając czas czterech tygodni oczekiwania na spotkanie z nowo narodzonym Jezusem. To czas czuwania i przygotowywania ścieżek Panu, który gdy nadejdzie o pierwszej czy o trzeciej straży, chce nas znaleźć przygotowanych[1]. Zamyślenia adwentowe mają pomóc w odnalezieniu tego jedynego Światła, pośród wielu świateł współczesnego świata, które prowadzą do nikąd.

CALOR

     W grudniowe wieczory ludzie w dawnych czasach gromadzili się wokół pieca czy kominka, skąd rozchodziło się przyjemne ciepło. Dziś w naszych domach tę funkcję przejęły kaloryfery, przenośniki ciepła (calor). Zbliż dłonie do płomienia świecy, a poczujesz także przyjemne ciepło, które daje ta prosta woskowa kolumna[1].

 Ogień ducha

     Świeca daje ciepło, gdyż płonie żywym ogniem. Proces, który w niej zachodzi jest ciągłym spalaniem się, które emanuje ciepło. Świeca nie zapalona nie grzeje.      

     Zimny człowiek nie ma w sobie ducha, który by go zapalał, by płonął. Zapalony ogniem ducha, zaczyna płonąć we wszystkich warstwach swego życia[2]. Jego entuzjazm i gorliwość stają się dla niektórych zaraźliwe. On ich podpala, by ogień szedł i roprzestrzeniał się.

 Blask spojrzenia

     Widziałeś kiedyś blask radosnych oczu? Czy widzisz wokół siebie tylko smutne i szare twarze? Spójrz na świecę drugiego tygodnia adwentu, jak radośnie płonie. Prawdziwą radość daje bycie „dla” – ciągłe spalanie się w radosnym dawaniu[3].

 Ciepłe dłonie

     Wewnętrzny żar ogrzewa zimne dłonie. Wziąć za ciepłą rękę człowieka, któremu ufamy i pozwolić się poprowadzić żarowi jego miłości i ogniowi ducha, który w nim płonie[4]. Oto właśnie przesłanie drugiej świecy w adwencie.[1] Por. Exultet. Śpiew  wykonywany w obrzędzie światła, podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

[2] „Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2,1-5).

[3] „Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle.

Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!”

(Mt 6,22-23).

[4] „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12,49).

 

 

Roraty

Roraty

Czcicieli Matki Najświętszej, Sympatyków naszej świątyni i wszystkich pragnących głębiej przygotować się do misterium Narodzenia Pańskiego zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w adwentowych Mszach św. Roratnich odprawianych w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 6.30.

Zapraszamy
OO. Franciszkanie

Film Miłość i Miłosierdzie

Słowo Boże na dziś

Msze św.
W niedziele:
7:00*, 8:30, 10:00,
11:30, 13:00,
17:00, 19:00
* - Msza św. zawieszana na lipiec i sierpień
W dni powszednie:
6:30, 8:00,
10:00, 19:00

Duszpasterstwo
  Ogłoszenia na
    II tydzień adwentu

  Intencje 9-15.12.2018.
  Nabożeństwa
  Nauki dla narzeczonych
Sakramenty
  Chrzest
  Pokuta i pojednanie
  Małżeństwo
  Intencje mszalne
  Msza św.
   o uzdrowienie

  Adoracja
   Najświętszego
   Sakramentu

Dane Adresowe

Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)

ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
tel. (22) 831 20 31 (klasztor)

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Losowe Foto